Altın Fiyatları Yorumları – Altın Fiyatları Ne Olur ?

altın

Altın fiyatları 2018 yılını oldukça negatif geçirmişti. 2019 yılına giriş yapacağımız günler yaklaştıkça ise ciddi bir yükselişe başlamış ve 2019 yılının ilk aylarında da bu yükseliş hareketini sürdürmeyi başarmıştı. Ocak ve Şubat aylarında ciddi bir yükseliş yaşayan ons altın fiyatı 1,347 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Altın Fiyatları Yorumları

2018 yılı Kasım ayı içerisinde 1,200 doların altında fiyatlanmakta olan altının kısa bir süre içerisinde yapmış olduğu bu toparlanma altın yatırımcılarının yüzünü güldürmüştü ki Mart ayına giriş yapmamızla birlikte ons altın tarafın da ciddi bir kar realizasyonu izledik hatta izlemeye de devam ediyoruz. 1,347 dolar seviyesini gördükten sonra çok sert bir düşüş yaşayan ons altın 1,280 dolara kadar 10 gün içerisinde gerileyerek yatırımcılarını korkuttu. Sonrasında buradan yeniden 1300 dolar seviyesine doğru bir tepki hareketi başlatan gold için şuan 1,300 dolar seviyesine yakın işlemlerin geçtiğini görmekteyiz.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Önümüzdeki dönemde altın yatırımcıları tarafından sorulan soruların başında yine en çok altın fiyatları ne olur, altın ne zaman yükselir ya da altın daha fazla düşer mi gibi sorular olacağı kesin gibi görünüyor. Peki altın 2019’un kalan kısmında yükselecek mi, yoksa düşüşe mi geçecek diye baktığımızda karşımıza çıkan tablo nedir birlikte bakalım isterseniz.

Öncelikle altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde pozitif mi negatif mi olacak sorusunun cevabı için takip edilecek 2 önemli başlık bulunmaktadır.

  • Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağı

Ticaret görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması bir belirsizlik ortamı oluşturacağından altına güvenli liman talebi ile alımların geldiğini izleyebiliriz. Bu durumda ticaret anlaşması olmaması halinde altın fiyatlarında yükseliş beklenmelidir. Eğer ki Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde olumlu bir anlaşmaya varırlarsa ons altın fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı oluşması muhtemel olacaktır.

  • Abd Merkez Bankası Fed’in izleyeceği para ve faiz politikası

Abd’de Merkez Bankası FED tarafından izlenecek olan faiz ve para politikası da altın fiyatlarına etki edebilecek önemli gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fed’in 2019 yılı içerisinde faiz arttırımı yapmaması altın fiyatlarına olumlu yansıyabilecek bir gelişmedir. Fed’in faiz arttırımı yapması ise altını aşağı yönlü baskılayabilecek bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fed’in2019 yılı içerisinde faiz arttırımı beklentisi 1 olarak güncellenmişti ancak son yapılan açıklamalar Fed’in yeni bir faiz arttırımı için 2020 yılını bekleyebileceği şeklinde yorumlandı. Bu nedenle yıl içerisinde yapılabilecek bir faiz arttırımı altın fiyatlarını aşağı yönlü olarak baskılama ihtimali oldukça yüksektir.

Uzmanların Altın Tahminleri

Uzmanların ve ekonomistlerin altın yorumlarına baktığımızda 2019 yılı için genel beklenti yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Ekonomistlerin ve fon yöneticilerinin büyük bir bölümü altın fiyatlarının 2019 yılı içerisinde ciddi bir sıçrama yapma ihtimalini yüksek görüyor.

Yine uzmanların altın fiyatları ile ilgili iyimser beklentilerine neden olan diğer bir beklenti ise dolar endeksinde düşüş bekliyor olunması olarak karşımıza çıkıyor. Yani uzmanların bir çoğu Fed kaynaklı olarak dolarda bir geri çekilme bekliyor.

Uzmanların altın yorumları içerisinde vurguladıkları temel senaryo ise Trump faktörü. Çünkü Trump geldiği günden bu yana hiç boş durmadan dünyanın başına yeni sorunlar oluşturmaya devam etmekte. Eğer Çin ile ticaret görüşmeleri olumlu sonuçlanmaz ise zaten altın yukarı gidecek diyen analistlerin bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde de Trump’dan yeni bir felaket senaryosu beklentileri mevcut. Yani illa ki bir sorun bitse bile başka bir sorunla yıl içerisinde karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksek diyen ekonomistler altın için pozitif fiyatlamaların daha olası olduğunu vurgulamaya devam ediyorlar.