Altın / Ons Analizi 25 Mart 2019

Altın / Ons Analizi 25 Mart 2019 Cuma günü Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada; ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin Pekin’deki son ayağının 28 Mart’ta başlayacağı açıklandı.

İki ülke arasındaki üst düzey görüşmelerin Washington ayağının ise 3 Nisan’da yapılması beklenirken, şu ana kadar herhangi bir gelişmenin yaşanmaması ise piyasaları etkilemeye devam etmekte.

Ayrıca, Başkan Donald Trump’ın yine Cuma günü AB menşeli otomobillerin vergilerinde indirime gidilmeyeceği yönündeki açıklaması da tedirginliği artıran nedenlerdendi.

Diğer yandan, Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü PMI’datalarının da son 6-7 senenin en kötü gerçekleşmelerini göstermesi ile küresel büyümeye dair artan olumsuz beklentiler küresel risk alma iştahını daraltarak borsalar üzerinde sert satış baskısına neden oldu.

ABD tahvil faizlerinde de yatırımcıların güvenli liman arayışı ile sert düşüşler ortaya çıkarken, Japon Yeni ve Ons Altın’ın da bu talepten pozitif etkilendiği görüldü.

Bu bağlamda bugün yine, küresel görünüme ışık tutabilecek verilerin dışında; ticaret savaşları ve Brexit meseleleri başta olmak üzere küresel risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları kritik olacak.