Bitcoin ’e kafa tutabilecek üç kripto para

Bitcoin

İşte Bitcoin ’e kafa tutabilecek üç kripto para

Bitcoin’e kafa tutabilecek veya iyi bir alternatif olabilecek birkaç tane kripto para da yok da değil.

Hiç şüphe yok ki piyasanın kralı Bitcoin. Ancak bazı zayıf özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda Bitcoin’e kafa tutabilecek veya iyi bir alternatif olabilecek birkaç tane kripto para da yok değil. Bunlardan üç tanesini sizler için seçtim.

Bitcoin ’e kafa tutabilecek üç kripto para

Bitcoin bu sene yatırımcısını pek memnun etmese de, pek çok kurum ve kişi tarafından takdir ediliyor. Her ne kadar Bitcoinin merkezsiz yapısı sebebiyle kara para aklayanları teşvik ettiği yönünde eleştirilse de, geleneksel banka sisteminin hantal ve masraflı yapısı için oldukça iyi bir seçenek. Peki, BTC hep böyle alternatifsiz mi olacak. Tabi ki, hayır! BTC yerine geçmeye veya tahtını sallamaya namzet 3 aday:

DigiByte (DBG)

DigiByte, kapasite bakımından Bitcoin ile kıyasıya kapışır. Bununla birlikte düşük fiyatına bakıp da aldanmayın. Uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmek için emin adımlarla ilerliyor. Teknolojik yenilikleri sistemine çabuk entegre etmesi sayesinde yakın zamanda birçok kriptoya nal toplatacak.

Yakın zamanda lansmanını gerçekleştirdiği ve Dogecoin, ZCash, Bitcoin Gold gibi kripto paralar tarafından kullanılan Digishield teknolojisi ile bütün dikkatleri üzerine çekti. Bitcoin’e olan üstünlüğü ise block oluşturmada. DigiByte 15 saniyede bir block oluşturabiliyor iken Bitcoin bir bloğu 10 dakikada oluşturuyor. Yani DigiByte bu anlamda BTC’den 40 kat daha hızlı.

Dash (DASH)

Piyasa hacmi en yüksek 10 kripto paradan birisi olan Dash, gizlilik bakımından Bitcoin’den çok daha iyi. Bitcoinde kullanıcılar takma ad kullanarak da olsa bazı işlemleri takip edebiliyorlar. Ancak Dash’da bu bile yok. Bütün işlemler gizlilik esasına tam riayet edilerek gerçekleştiriliyor.

Diğer taraftan Bitcoin’in sahip olduğu ve hitap ettiği geniş bir kitle ve sahip olduğu bir popülerlik var. Bu yüzden Dash, hak ettiği kabule henüz ulaşmış değil.

Litecoin (LTC)

Litecoin ve Bitcoin birçok yönden ortak özellik göstermesinin yanında oldukça farklı olan fonksiyonlara da sahipler. En göze çarpan özellik olarak Litecoin, Bitcoin’den tamamen farklı bir kripto algoritması kullanıyor.

(Litecoin’e yatırım için doğru zaman mı?)

Bitcoin blockchaininde SHA-256 algoritmasını kullanırken Litecoin Scrypt algoritması kullanıyor. Litecoin ağında blok işleme süresi 2,5 dakika sürerken Bitcoin’de bu süre 4 kat daha fazla.