Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Mining Nasıl Yapılır? Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırıyor? Bitcoin Madenciliğinin Yararları ve Zararları Nelerdir? Sanal Para Bitcoin Madenciliği Nedir? gibi ve buna benzer soruların hepsine cevap verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Bitcoin madenciliği yapmayı düşünen üyelerimiz ve ziyaretçilerimizden ”Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmak istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum?” şeklinde sorular alıyoruz. Bu yazımızda bitcoin madenciliği için biraz geç kalmış olsanız da cevap bulacaksınız.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, internet bağlantısı bulunan bilgisayarınıza özelliği ve değeri olan bir sayıyı aratıp anakartta madencilik işlemi yaparak buldurmanızdan ibarettir ve bu sayıyı değerli yapan şey ise, bulunmasının yani madenin çıkarılmasının oldukça zor olması ve özellikli olan sayının bulunmasının gittikçe zorlaşması.

Sanal para madenciliğinde Bitcoin’ in gittikçe zorlaşmasının sebebi madencilerin artması veya değerli sayının her geçen gün azalması değil Bitcoin’in anonim kurucusu veya kurucuları olarak bilinen ”Satoshi Nakamoto” tarafından güvenlik önlemi olarak ayarlanmıştır.

Peki Bitcoin Madenciliği Güvenli Midir? Bitcoin merkezi olmayan bir yapı üzerine kurulmuştur ve tüm kaynak kodları açıktır. Bu sebeple sistem kullanıcılara aittir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin miming (madenciliği) yapabilmek için öncelikle internet bağlantısına ve donanıma ihtiyacınız vardır. Bilgisayar ile Bitcoin Madenciliği neredeyse bitti denecek kadar az olduğu için ve ekran kartına zarar verdiği için önermemekteyiz. Bunun yerine şuanda bitcoin madenciliği ASIC cihazları sayesinde ve Cloud Mining yani bulut mandenciliği sayesinde yapılmaktadır.

Bitcoin Madenciliği yapabilmek için birden çok seçenek vardır. Bunlar;

  • Donanım (ASIC Cihazları) ile Bitcoin (BTC) Kazanmak
  • Cloud Mining (Bulut Madenciliği) ile Bitcoin(BTC) Kazanmak
  • Bilgisayar (Masa Üstü/Notebook/Laptop vb.) ile Bitcoin(BTC) Kazanmak (Bu kısım da donanım ile benzeşiyor, bilgisayarınızdaki donanımlar kullanılmaktadır (cpu, gpu) fakat geliri çok çok az olduğu için ve ekran kartını ile işlemciyi çok yorup yıprattığından dolayı önerilmemektedir.)

Donanım (ASIC Cihazları) ile Bitcoin(BTC) Madenciliği

2010-2013 yılları arasında bilgisayar ile bitcoin madenciliği yapılırken bulunması her geçen gün zorlaşan bitcoinin artık bilgisayarlardan daha çok kazıma ve maden işlemlerinin yapılabilmesi için ASIC cihazları geliştirilmiştir.

ASIC cihazları sadece bitcoin madenciliği için üretildiklerinden dolayı bitcoin bulma şansımız daha yüksektir. Sanal para yani kripto para üreten diğer ASIC cihazları da vardır ve birden çok sanal para yani kripto para madenciliği yapan cihazlarda bulunmaktadır.

Her geçen yıl bitcoin madencilerinin sayısındaki artık cihaz fiyatlarınıda etkiledi şuan 0.10 BTC üreten ASIC cihazlarının ortalama maliyeti 700-1200 dolar arasında değişmektedir. ASIC cihazlarını alibaba (aliexpress), amazon gibi e-ticaret sitelerinden kolaylıkla temin edebilir ve güncel fiyatlarına bakabilirsiniz.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği) ile Bitcoin(BTC) 

Bulut madenciliği donanım yani ASIC cihazlarının maliyeti ve çok elektrik harcadıklarından dolayı gideri en aza indirmek için sanal donamım kiralayabileceğimiz web serverlerdir. Online sanal sunucu ve donanım kiralayarak bitcoin madenciliği yapılabilmektedir.

Peki sanal donanım nasıl ve nerden kiralayabilirim gibi sorular duyar oldum. Bulut madenciliği için S4mining (Türk Yapımcılar Olduğu İçin Tavsiye Edilir), Hashflare, Genesis-mining vb sitelerden online kiralama yapıp Cloud Mining yani Bulut Madenciliği yapabilirsiniz.

Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Kazanmak

Bilgisayar ile madencilik geliri çok düşük olduğu için şuanki hesaplamalar ile yılda 3 veya 4 tl anca kazanılabildiği için ve anakartı yıprattığı için önermemekteyiz.  Bilgisayar ile direk olarak bitcoin madenciliği yapamayacağınızdan dolayı yardımcı programlara ihtiyacınız vardır. Bu tür programları google, yandex ve bing gibi arama motorlarından ”Bitcoin Madencilik Programı”, ”Bitcoin Kazanma Programı” şeklinde aratarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bilgisayarda bitcoin üretebilmek için güçlü bir donanıma sahip olmak gerekir. Bitcoin kazanmak için uygun ekran kartlarını amazon ve alibaba gibi e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz.

Bu yazımızda Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını verdik. Yatırım tavsiyesi değildir. Sizlere nasıl yapıldığını anlattık. Aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere bildirebilirsiniz.