Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarak nasıl para kazanılır? Sorusu, internetten para kazanılabileceğine inanmayanlar, daha doğrusu bu konulara temkinli yaklaşanlar için pek sıcak bir başlık olarak gelmeyebilir. Ancak işin mantığını öğrendiğinizde, böyle bir şeyin mümkün olabileceğiniz rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Blog yazarak nasıl para kazanılır? Sorusunun cevabını vereceğimiz bu yazımızda, paranın nereden nasıl geleceği konusunda da detaylara değineceğiz.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarak internetten tatmin edici düzeyde paralar kazanmak mümkündür. Hem de yapacağınız bu işin sınırlarını kendiniz belirleyip, daha özgür bir şekilde hareket ederek bunu yapabilirsiniz.

Blogunuza gelen ziyaretçi sayısı ne kadar fazla olursa, kazancınızda o derece artacaktır. Çünkü reklamlarınıza tıklayan kişi sayısı artacağı gibi, reklam satışı yapacağınız yerlere de ziyaretçi sayınızın fazla olduğunu göstererek, daha pahalıya reklam alanı satabileceksiniz. Bunu Hürriyet gibi bir web sitesinin ana sayfasından reklam satmakla, 3 aylık basit bir blog alanından reklam satmakla kıyaslayın.

Blogunuza çok ziyaretçi gelebilmesi için, blog içeriğinizin de oldukça fazla olması gerekir. Arama motorlarında daha fazla yer almak için, daha fazla içerik yayınlamanız gerekmektedir. Bugün on binlerce içeriği bulunan Hürriyet’in ziyaretçi sayısının da bu nedenle fazla olması, kazançlarına yansımaktadır. İçeriklerin bloglar için kazanca olan etkisine basit ifadelerle değindikten sonra, asıl konumuz olan blog yazarak nasıl para kazanılır? Sorusunun cevaplarını verelim.

Blog’da Google Adsense Reklamlarından Para Kazanmak

Google adsense reklamları, blog yazarak para kazanma yöntemleri arasında blog sahiplerinin ilk tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Özellikle henüz çok büyük ziyaretçilere sahip olmayan blogların, özel reklamlar alması pek mümkün değildir. Google Adsense’ye üyeliğiniz kabul edildikten sonra buradan alacağınız reklam kodlarını blogunuzun reklam alanlarına yerleştirerek, buralarda Google’un reklamlarının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Buradaki reklamlara sitenizi ziyaret eden insanlar tıkladıkça, reklam hesabınıza belirli bir tutar yansıtılmaktadır. Bu tutarın çok olması, blogunuzun konusuyla da doğru orantılıdır.

Satış Ortaklığı Yaparak Blogtan Para Kazanmak

Blog yazarak nasıl para kazanılır? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birisi de, satış ortaklığıdır. Doğru bir strateji uygulanması halinde, memnun edici tutarlar kazanmak mümkündür. Hatta bu tekniği, diğer reklamlarla birlikte uygulamakta mümkündür.

Blogunuzun içeriğiyle ilgili satış yapan firmalara ya da satış ortaklığı üzerinden ücretlendirme yapan reklam firmalarına başvurarak, blogunuzun ilgili alanlarında bu ürünlerin reklamlarını yayınlıyor ve direkt olarak satışa yönelik çalışmalar yapıyorsunuz. Blogunuzun üzerinden yapabileceğiniz her satış, anlaşmanıza göre size para kazandırmaktadır.

Bunu sadece bir ürün olarak değil, aynı zamanda birer hizmet olarak da düşünebilirsiniz. Örneğin hizmet satışı olarak baktığımızda, bir arkadaşlık sitesinin satış ortaklığını yapabilirsiniz. Kişilerin arkadaşlık sitesine sizin blogunuz üzerinden giriş yaparak gold üyelik alması halinde, anlaşmanızda yer alan tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak, blogunuz üzerinden ürün veya hizmet satarak, buradan kar payı elde ediyorsunuz.

Tanıtım Yazısı Yayınlayarak Para Kazanmak

Blogunuzun trafiği tatmin edici düzeydeyse, özellikle blogunuzun alanıyla ilgili başka web sitelerinin tanıtım yazılarını yayınlayarak da para kazanmanız mümkündür. Bu tanıtım yazılarında genelde ilgili konu hakkında tanıtım yazısı satacağınız kişinin web sitesine, link çıkışı esas olmaktadır.

Blog Mentörlüğü Yaprak Para Kazanmak

Size ait yeteneklerin pazarlanması yöntemidir. Sahip olduğunuz yetenekler üzerine bir blog kurarak, bu yeteneklerinizle alakalı blogunuzdan iş yapabilirsiniz. Örneğin web tasarımı yeteneğine sahipseniz, web tasarımıyla alakalı bir blog açarak hem web tasarımı hakkında blogunuzda bilgi verebilir, hem de bu sayede yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak internetten para kazanmak, son yıllarda oldukça yaygın ek gelir fırsatları arasındadır. Makale yazarak para kazanmanın blog yazarak kazanmadan tek farklı, yazacağınız makaleleri başkaları için yazıyor olmanızdır.

Farklı blogların makale ihtiyacını karşılayarak para kazanabileceğiniz gibi, yazdığınız makaleleri bloga kendiniz ekleyerek kazancınızı biraz daha artırabilirsiniz.

Blogun Satışını Yapmak

Blog yazarak nasıl para kazanır? Sorusunun cevapları arasında yer verdiğimiz blog satışı, özellikle blog yazarak belirli bir seviyeye getirme konusunda tecrübesi olanlar için ideal yöntemlerden birisidir. Blogun başarısı ve biraz gelir elde etmeye başlaması, alıcıyı bu konuda ikna edebilir. Bu konuda belirlenen genel strateji, blogun aylık gelirinin 12 katına satılması şeklindedir. Tabii tek kriter bu olmayıp, blogunuzdaki içeriklerin fazlalılığını, verdiğiniz emek ve harcamış olduğunuz tutarları da göz önünde bulundurmalısınız.