Döviz Kurlarının Ekonomiye Etkileri

Dolar

Döviz Kurlarının Ekonomiye Etkileri

Ülkemizde dolar kuru her dönemde popüler olmayı başarmıştır. Bunun temel nedeni ise Türkiye’de ekonominin görünümü açısından dolar kurunda yaşanan yükseliş ve düşüşlerin önemli oluşudur diyebiliriz. Çünkü yıllarca Türkiye’de ekonomik gidişat dolar kurunun düşmesine ve yükselmesine göre ölçülmüştür ve hala da ölçülmeye devam edilmektedir. Eğer ki Türkiye’de küresel bazda yaşanan bir dolar değerlenmesi haricinde kur üzerinde değer artışı görünüyorsa bu Türkiye’de ekonomik gidişatın olumsuz olduğu anlamına gelmektedir. Büyük ölçüde doğruluk payı bulunan bu yaklaşım son dönemde yaşanan dolar kurundaki sert hareketlerin sonrasında doların iyice gündem maddesi olmasını sağlamıştır.

2018 yılında dolar tlparitesi üzerindeki sert yükselişle birlikte Türk Ekonomisi ciddi bir bozulma süreci yaşamış ve hala da yaşamaktadır. Bunun temel sonucunu ise en kolay şekilde enflasyon oranlarında görmek mümkün olmaktadır. Enflasyon oranları 2018 yılında özellikle Abd ile Türkiye arasında baş gösteren Rahip Brunson krizi sonrası ciddi anlamda yükselmiştir. Bunun en önemli nedeni ise girdi fiyatlarında kura bağlı artışların yaşanması olmuştur.

Dolar Kuru Fiyatlamaları

2018 yılı sonlarına doğru düşüşe geçen döviz kurları ile beraber ekonomide de hızlı bir toparlanma süreci başlamış ancak bu toparlanma henüz enflasyon oranlarına istenilen ölçütte yansımamıştır. Son dönemde tanzim satış vb. organizasyonlar ile gıda enflasyonunu aşağı çekmeye çalışan hükümet seçim sürecitamamlandıktan sonra bu konuda daha radikal adımlar atabilecektir. Bu sürecin nasıl devam edeceği ve sonucu da döviz kurlarının yönü açısından az da olsa belirleyici olabilecektir.

2019 yılının ilk 2 ayını dolar ve diğer döviz kurları karşısında pozitif geçiren Türk Lirası üzerinde seçim süreci yaklaştıkça yeniden hafif de olsa baskı oluşmaya başlamış durumdadır. Özellikle de son dönemde Abd ile devam eden Patriot alımına ilişkin Türkiye’ye dayatılan S-400 den vazgeçme şartı sonrası Türkiye’nin patriot alımından vazgeçmesi yeni bir krize sebep olabilir mi diye piyasada tartışılmaya devam etmektedir.  Yani burada Abd ile oluşabilecek yeni bir kriz doları yine yukarı tetikleyebilecektir ki, bunun ihtimali bile doları 5,34 seviyesinden 5,49 seviyesine kadar yükseltmiştir.

Dolar Ne Olur ?

Dolar kuru 2019 yılının kalan bölümünde nasıl bir fiyatlama izleyecek yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Bize de bu konu hakkında sıklıkla dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi gibi sorular takipçilerimiz tarafından sorulmaktadır. Bunun için doları etkileyen faktörleri kısaca özetlemekte fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

Öncelikle dolar kurunun düşmesini sağlayabilecek gelişmelerden bazıları;

Abd Merkez Bankası FED, yıl içerisinde faiz arttırımı yapmaz ise dolar kurunda küresel piyasalara bağlı olarak düşüş görülmesi muhtemel olacaktır.