Elliott Dalgaları Nedir?

elliot1

Elliot dalgaları FOREX yatırımcılarının fiyat yönünü öngörmek için kullandıkları teknik analiz yöntemlerinden biridir. Elliott dalgaları 1930 yılında Ralph Nelson Elliott tarafından keşfedilmiştir. Bu formasyon yatırımcıların olduğu gibi alış ve satış işlemlerin karşılıklı etkileşiminin ifadesidir. Aynı formasyonun defalarca tekrarlandığını görebilirsiniz. Bunun anlamı yatırımcıların davranışlarının tekrarlandığıdır. Elliott tekrarlanan dalga serileri finans piyasasındaki yatırımcıların duygularını yansıtır.

elliot1

Bu formasyonlar 5 ve 3 dalga hareketinden oluşmaktadır. 5 dalgalık hareket ana trend yönündedir ve bu hareketi üç dalgalık bir düzeltme takip eder. Trend yönünde hareket eden 5 dalgaya ana dalgalar denir ve grafiklerde numaralar ile belirlenmektedir. Trende ters yönde hareket eden 3 dalgaya ise düzeltme dalgaları denir bu dalgalar grafiklerde harfler aracılığı ile belirlenir. 5-3 dalgaların oluşması ile dönem tamamlanmış olur ve sonrasında gelen değişimler trend seviyesinin altında oluşmaktadır.

elliot

Ana trend çerçevesinde 1,3 ve 5 numaralı dalgalar “çıkış” dalgalarıdır ve her çıkış dalgası kendi içinde 5 ayrı dalgaya ayrılır. 2 ve 4 numaralı dalgalar “düzeltme” dalgalarıdır ve kendi içinde 3 ayrı dalgaya ayrılırlar. Ana trendin aşağı yönlü olduğu ayı piyasalarında formasyon ters yönlüdür – 5 dalga aşağı 3 dalga yukarı yönlü olarak. Çıkış dalgaları her zaman ana trend yönündedir, düzeltme dalgaları ise trende ters yöndedir.

Elliot dalgaları analistler tarafından sürekli kullanılan teknik analiz yöntemlerinden biridir. Bu yöntemi günlük işlemlerinizde kullanabilmeniz için öncelikle dalga dizilerini ayırt edebilmeniz gerekiyor.

Alıntıdır.