Evde Yemek Yapma Dışardaki İşletmelere Satma !

Evde Yemek Yapıp Dışardaki İşletmelere Satmak !

Merhaba bayanlar ve baylar. Bu yazıda evde yemek yapma ve işletmeye satış konusuna değineceğiz. Bugünlerde, size yeni bir ek iş teklif etmememiz gereken bir gün değil, ek gelire açılan bir kapı. Çünkü biliyoruz.

Yaşam şartları çok zorlaştı. Tek bir yerden kısaltmak istediğimizde, bir yerden daha az harcayalım, kişi genel ihtiyaçlarını otomatik olarak karşıladı. Yaşamdan memnun olan, yemek yiyen ve yiyen çok az kişi.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: İŞLERİN SAĞLANMASINDAN HÜKÜMLER, ÖDEMELER VE BENZER ÜCRETLERİ KAN ETMEYİN, BU İNSANLARI İŞLEYENLERİN AMACI AMAÇ İÇİN YANLIŞTIR!

Ne yazık ki, sorunlarımızın kökeni ekonomidir. Bu nedenle, ev ortamından mümkün olduğunca parlak fikirler ve en azından size sundukları işler yaratmak için ek gelir. Dürüst olalım. Bazı iş fikirleri çok tek tip ve zor olabilir. Ancak, bu makalede tartışacağımız konu ve iş fikri oldukça basit ve eğlenceli.

Çünkü kimsenin ne dediği önemli değil, araştırma ve kişisel deneyimler bize mutfakta çalışmanın ahlaki motivasyon açısından tamamen terapötik olduğunu gösteriyor.

Kişi yemek yemeyi biraz seviyorsa, insanları sıkmak asla. Kadınlara sor. En sevdikleri şey çizginin sonunda ev işlerini her zaman evde yapmaktır. Tabii ki kullanıma hazır temizlik ve ütüleme. Yiyecekle ilgili tek sorun, bugün ne pişirdiğim önemli değil.

 Peki, bu işte size hangi yemeklerin yapılacağı anlatılıyor ve bu problem ortadan kalkıyor. Çatal ve kaşık hareketleri ile çatal bıçak takımları gibi yiyecekleri kokular eşliğinde hazırlamak, biraz para kazanmak ve gerisini iş yerlerine satmak.

Evden yemek yaparken dikkat edilmesi gerekenler

1-Yiyeceklerin tadı ve tuzlarına dikkat edilmelidir: Bakın bazı restoran yemekleri var. Sadece çok acıktığınız zaman en içgüdüsel ihtiyaçları karşılayabilir, ancak sate için yenilebilir. Bunun dışında tadı tuzu hakediyor! Bazen bu yemekler vahşi bir tada sahip plastik hale gelir. En ucuz yağlarla ekonomik olması gerektiği için yaparsanız, yemekleriniz belli bir süre sonra gelmeye başlar. Bu kendi işinizi ciddiyetle almak anlamına gelir. Riske gerek yok.

Diğer bir husus, yemeğin tuzu. Ayrıca uyanık olmalı ve minimum miktarda tuz yemelisiniz. Bazı insanlar bir avuç tuz döker. Yiyeceklerin tuzlu olması, beğenilmediği ve yenilmediği anlamına gelir. Riske gerek yok. Ya az tuzlu ya da hiç tuzsuz. Daha sonra tabağınıza ekleyebilirsiniz.

2- Yemeğin sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yapılması gerektiği vurgulanmalıdır: Evet, ev ortamındasınız ama yine de sağlık ve hijyen kurallarına uyduğunuz anlamına gelir. Mutfağınız, tezgahınız kesinlikle temiz ve düzenli olmalı. Bununla birlikte, kafanıza koruyucu bir örtü koymak, iplikler ve saçlar gibi istenmeyen çirkinliklerin yiyeceklerden korunmasını sağlar.

Kendi evinizde, işlerinizi kendi çocuğunuz için özenle hazırlarken, iş yerleriniz için aynı özen ve özenle hazırlamanız gerekir. Tıpkı evinizde, işte çocuklar olacak gibi, eşleri ve çocukları ne yiyor? Bunu aklında tut.

 

“Kalite, Hijyen ve Güvenilirlik”

Türkçede ve ülkede böyle bir terim var. Onlar nimet diyorlar. Veya elinizin tadı. Ama bu eviniz, aileniz ve misafirleriniz için geçerlidir. Bu görüntüde pişirme şeklimiz yanlış. Eller ne kadar süre yıkanırsa yıkansın, istenmeyen bir kıl, toz, ellere ve daha sonra yiyeceğe akabilir. Bu nedenle, evinizden işyerine satmak için yaptığınız yiyecekler, titizlikle, eldiven ve koruyucu kılıflarla korunmalıdır.

3- Yemeğinizi zamanında yetiştirmelisiniz: Muhtemelen günlük veya iki günde bir çalışacaksınız. Bir ortak menü önceden hazırlanacak ve büyük değişiklikler olmadıkça sabit kalacaktır. Böylece her gün veya her gün bir yemek listesi olacak. Bu siparişlerin zamanında olması gerekiyor.

Bazıları daha rahat çünkü evden çalışıyorlar. Kişisel sorunlarını, ertelemeye veya ertelemeye neden olacak şekilde bile ileri alabilirler. Çalıştığınız iş yerlerinden hoşlanmayacaksınız. Bir günde gecikmeniz veya kasıtlı olarak gecikmeniz, bu işteki kişilerin ceplerinden açlık çekmelerine veya yemek yemelerine neden olacaktır. Bu, işte aranızda çeşitli sorunlara neden olacaktır.

4- İstediğiniz emirleri verin: Kendinden emir ve yemeklerden başka bir şey eklemeyin. Bazı bayanlar hızlarını aramak ve yeni şeyler denemek, yeni baharatlar veya yiyecekler eklemek istemektedir. Evde kendi masanızda deneyebilirsiniz. İstediğinizi düz ve basit yapın. Daha az risk, daha az hata.

Ev yemekleri için bol miktarda organik ürün ve sebze kullandığınızdan emin olun. İnsanlar zaten fast-fooddan bıktıkları için evde yemek yemeyi tercih ediyorlar.

Ev mutlaktan hamburger ve kola paketleri yapamadığınız için mutlak sadelik, ev mutfağında mutlak tazelik, işinizi açmanıza ve zevkle yemeklerin tadını çıkarmanıza olanak sağlar.

Yani çifte mutluluk sizi bulacak. Hem yemeğinizin kazancı hem de beğenisi.

Evde yemek yapmak ve iş yerlerine satmak karlı mı?

Ortalama bir hesapla ayda en az bir kere böyle bir iş yaparak bin lira kazanabilirsiniz. Her şey, uğraştığınız işyerinin tarzına ve sizden ne kadar yiyecek istediğinize bağlıdır. Örneğin, zengin iş yeri ise brokoli ile kolay öğünlerde bile çılgın para kazanabilirsiniz.

Bu zor geçim kaynaklarından bağımsız olarak, kendi mutfağınızda sevdiğiniz bir işi kendi evinizde pişirerek para kazanmak, bulunamayan nimetlerden biridir. Aynı zamanda iyi bir ek gelir kaynağıdır ve mutlak olarak değerlendirilmelidir.

Kim bilir, bu işten para kazanırken, mutfağınız ve ocağınız bu şekilde yenilenebilir. Bu sayede ultra modern cihazlarla hem işyerinde hem de kendi evinizde daha keyifli ve pratik yemekler yapabilirsiniz.

Evde Yemek Yaparken Yalnızca Kadınlar Çalışabilir mi?

Tabii ki hayır. Zaten birçok yerde şeflerin ve mutfak çalışanlarının erkek olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, ek bir gelire ihtiyaç duyan veya evden çalışmak isteyen erkek arkadaşlarımız, bu tür işler için iş yerleriyle de iletişim kurabilir.