Makale Yazarak Para Kazanma Yolları

Makale Yazarak Para Kazanma Yolları

Makale Yazarak Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanma yolları arasında son yıllarda en popüler olan yöntemlerden birisi olan makale yazarak para kazanma, her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor. Evde iş imkanları kapsamında değerlendirilen makale yazarlığı, belirli saatlere bağımlı kalmadan ve diğer evde ek iş imkanlarına göre daha fazla kazandırması sebebiyle, sıklıkla tercih edilmektedir.  Yazımızın devamında makale yazarak nasıl para kazanılır? Sorusunun cevabının yanı sıra, makale yazarak para kazanma yolları hakkında, çok kapsamlı bilgilere soru cevap şeklinde ulaşabilirsiniz.

Yazılan Makaleler Ne İşe Yarıyor?

İnternetten para kazanmak denilince bir çoğumuz daha önceden duyup yaşadığımız tecrübelere de dayanarak, haklı olarak dolandırmaktan korkuyoruz. Bu yüzden öncelikle makale yazarlarının yazdığı makalelerin ne işe yaradığından, neden böyle bir talep olduğundan bahsedelim.

Bu yazıyı okuyan sizler gibi, Google, Yandex ve Bing gibi arama  motorları üzerinden çeşitli bilgiler arayan milyonlarca insan bulunmakta. Nasıl ki her meslek grubunda rekabet varsa, ismini verdiğimiz arama motorları arasında da oldukça yüksek bir rekabet var.

Arama motoru şirketleri kendi arama motorlarını kullanan kişilere en kaliteli hizmeti sunmak için, başka yerden kopyala yapıştır şeklinde alınmış yazılar yerine, aynı bilgilerde olsa yeniden anlatılmış, yeni bir şeyler katılmış yazıları kullanıcılara sunmayı hedeflemektedir. Yani en yeni ve taze bilgiyi sunmayı amaçlarlar.

Web sitesi sahipleri ise, kendi web sitelerini daha sık güncel tutup, günlük fazla sayıda bilgiyi sitelerine ekleyerek ziyaretçi çekmek isterler. Bunun en önemli nedenleri, her gelen ziyaretçi sitede kaldığı sürece sitenin arama motorları gözündeki değerini artırmaktadır. Ayrıca siteye giren insanların reklamlara tıklaması sonucunda, site sahibi bu tıklamalardan ya da reklam görüntülemelerinden gelir elde etmektedir.

Yani her şey, ticari bir döngüye dayalıdır. Site sahibi yayınladığı reklamlardan para kazanmaktadır. Para kazanmak için ise, web sitesine çok sayıda insanın girerek reklamlara tıklaması gerekir. Siteye daha fazla kullanıcının girmesini sağlamak için ise, arama sonuçlarında daha fazla yer almak, yani sitesine daha fazla içerik eklemek durumundadır. Tek başına diğer site ayarlarıyla birlikte bunu yeteri kadar yapamayan, ya da yaptığı halde sitesini daha değerli kılmak isteyen site sahibi, sitesiyle ilgili yazılar yazacak kişilere ihtiyaç duyarlar.

Bu ihtiyaç neticesinde ise devreye makale yazarları girer ve ticari döngüye bir grup daha böylelikle eklenmiş olur. Çünkü sitede yayınlanacak her yazı zamanla daha fazla ziyaretçi, daha fazla ziyaretçi ise daha fazla reklam tıklanması ve nihayetinde daha fazla kazanç demektir.  Makale yazarak para kazanma hakkında mantık çerçevesinde bilgi verdikten sonra, makale ticaretinin nasıl işlediği konusuna kısaca değinelim.

Makale Yazarak Para Kazanma Yolları

Makale yazarak para kazanma yolları hakkında verilen bilgilerin daha anlaşılır olması için, makale ticareti hakkında maddeler halinde bilgiler verelim. Bu makaleler nerelerde, nasıl satılır? Ticaret nasıl yapılır? İşte adım adım, makale ticareti.

  • Öncelikle aşağıda belirteceğimiz SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Konusundaki şartları, tam olarak öğrenin. Gerekirse konu hakkında, farklı araştırmalar yapın.
  • Aranan kriterlerde makale yazabileceğinize inanıyorsanız, bu ve benzeri ticaretlerin sıklıkla yapıldığı, wmaraci.com, r10.net gibi forum sitelerine üye olun. Bu siteler dışında Google’den “Webmaster forumları” şeklinde arama yaparak, bu sitelere ulaşabilirsiniz. Bu sitelerin bir kısmı, aylık gold üyelik satmaktadır. Daha fazla müşteriye ulaşmak ve makale yazarak para kazanma konusunda kazancınızı artırmak istiyorsanız, gold üyelik almanızı öneririz.
  • Üye olduğunuz sitelerde makale ticareti için açılmış bölümlere, makale satış konusu açın.
  • Bu sitelerde yeni olacağınız için, size iş verenler öncelikle işi teslim etmenizi isteyecektir. Yani ödemenizi, iş sonunda yapacaktır. Bir süre bu şekilde çalıştıktan sonra, ticaret puanınız artacak ve sonrasında siparişi alır almaz ödeme alacak konuma ulaşacaksınız. Yani daha işe başlamadan, anlaşır anlaşmaz ödemenizi peşinen alabileceksiniz.
  • Müşterinin istediği kriterlere ve zamana uygun olarak yazıları yazarak teslim edip, ticareti gerçekleştirmiş olacaksınız.

Makale yazarak para kazanma yolları için ticaretin işleyişi, genel anlamda bu şekildedir. Bu bilgiler ışığında hareket ettiğinizde, sizde rahatlıkla makale yazarak para kazanabilirsiniz. Saatin, ne kadar yazıp kazanacağınızın hiçbir önemi yok. Bu tamamen size kalmış bir durum olup, günde 1 makalede yazarak da para kazanabilir, 20 makale yazarak da para kazanabilirsiniz. Doğal olarak kazancınız, yazdığınız makale sayısına ve fiyatına göre değişecektir.

Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

En fazla sorulan sorulardan birisi de, makale yazarak ne kadar para kazanabilirim? Sorusudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu sizin günlük ne kadar makale yazacağınıza bağlı olarak değişmektedir. Makale fiyatları hakkında bilgiler vererek, bu konuda hesaplamayı size bırakalım.

Günümüzde makale taban fiyatları ortalama olarak, 100 kelimesi 1 TL olarak görülmektedir. Yani her kelime, 0.01 kuruştur. Sizden genellikle, 300 kelimelik makaleler istenecektir. Tabii ki kelime sayısı, müşterinin isteğine göre değişmektedir.

Günlük 300 kelimelik 10 makale yazdığınızda, aylık kazancınız 900 TL olacaktır. Tabii ki yazım kaliteniz ve hızınız, bu tutarı artıracaktır. Çok iyi işler çıkaran biriyseniz, 1 makaleyi 4.5 TL’ye yani 100 kelimesini 1.5 TL ile yazarak, günlük 10 makale ile aylık kazancınızı 1350’ye çıkarabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki başlıkta yer alan, SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Başlığı altındaki bilgilere tam olarak riayet etmeniz gerekir.

Makale Konularını Nereden Bulacağım?

Makale konularını bulmak, oldukça basittir. Bunun için size verilen konuyu internet üzerinden arayarak, birkaç kaynak bulmanız yeterlidir. Her ne kadar tek kaynak üzerinden yazılabilir olsa da, birden fazla kaynağı inceleyerek yazmak makale kalitenizi artıracaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazarak para kazanma yolları konusundaki asıl can alıcı nokta burasıdır. Burayı anlamadan makale yazarak para kazanmak, oldukça zordur. Bunu da alt başlıklar halinde açıklarsak, daha anlaşılır olacaktır.

SEO uyumu nedir?

SEO uyumu bir makalenin hem kullanıcıya, hem arama motorlarına hitap etmesidir. Bir makalenin SEO uyumlu olabilmesi için, birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlere riayet etmek, makale yazarak para kazanmanın yolları konusunda büyük önem arz etmektedir. Aşağıdaki tüm başlıklar, SEO uyumlu makale için şart olan unsurlardır ve titizlikle yerine getirilmelidir.

Anahtar Kelimelerin Sayısı ve Konumu

Müşteriniz size makale konusunu verirken, anahtar kelimeleri de verecektir. Anahtar kelime, insanların arama  motorlarında arayabileceği kelime ya da kelime gruplarıdır. Örneğin siz bu yazıyı okuduğunuza göre, muhtemelen arama motorları üzerinden; makale yazarak para kazanma yolları, makale yazarak para kazanmak, makale yazarak nasıl para kazanılır? SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Ya da bu kelime gruplarına benzer aramalar yaparak bu konuyu bulmuş olma ihtimaliniz yüksektir. Bunlar bu yazıyla ilgili, birer anahtar kelimedir. Bizde bu yazıyı yazarken, buna dikkat ettik.

Anahtar kelimeler, yazı içerisinde 100 kelimede en az 1, en fazla ise %2.5 oranında geçmelidir. Burada önemli olan her 100 kelimede değil, yazının farklı yerlerinde bu oranların yakalanmasıdır.

Anahtar kelimeniz, yazının ilk paragrafında mutlaka geçmelidir. Ayrıca yazı başlığında ve yazı alt başlığında, anahtar kelimeniz mutlaka 1 defa geçmelidir.

İmla ve TDK Kuralları

Her ne kadar pek çok yazar imla ve TDK kurallarına uyumu fazla önemsemese de, ziyaretçi odaklı SEO için TDK ve imla kurallarına dikkat etmek önemlidir. Yani tüm noktalama işaretlerini mümkün olduğunca doğru yerde kullanmalı, anlatım gayet düzgün olmalı, devrik ve anlamsız cümleler kullanılmamalıdır. Aksi halde ziyaretçi siteden hemen çıkacak ve bu durum site değerine olumsuz etki edecektir.

Kelime Sayısı

Makalenin toplam kelime sayısını müşteri belirleyeceği için, burada sizin dikkat etmeniz gereken, alt başlıkların altına yazdığınız kelime sayısıdır. Yani her alt başlığın altına yazacağınız kelime sayısının 300 kelimeyi aşmaması, yine ziyaretçi odaklı SEO açısından önem arz etmektedir. Kişilerin sizin yazdığınız yazılarda daha uzun süre kalması site sahibinin gözünden kaçmayarak, makale yazarak para kazanma yolları üzerinden daha fazla kazanmanıza imkan tanıyacaktır.

Özgünlük

Makale yazarak para kazanma yolları arasında en fazla dikkat etmeniz gereken, yazılarınızın özgün olmasıdır. Yani başka siteden alacağınız yazıların sadece bir kısmını değiştirerek müşterinize vermeniz, bu makale yazarak para kazanma konusunda önünüzdeki en büyük engel olacaktır.

Size verilen konuyu internette aratarak kaynağı bulmalı, kaynakta verilen bilgileri kendi cümleleriniz ile anlatmalısınız.

Buna küçük bir örnek vererek, makale yazarak para nasıl para kazanılır? Başlıklı yazımızı sonlandıralım.

Örneğin müşteriniz size, Sigaranın sağlığa zararları hakkında bir yazı istedi. Siz internet üzerinden sigaranın sağlığa zararları hakkında bir kaynak buldunuz ve bu kaynakta,  aşağıdaki bilgiler yer alıyor.

Kaynak yazı: “Sigara gerek tiryakilerin, gerekse sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen zararlı alışkanlıkların başında gelmektedir. Sigara içmek başta akciğer kanseri olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra birçok ölümcül hastalığa neden olmaktadır”

Yukarıdaki yazının kaynakta yer alan bir bilgi olduğunu kabul edersek, bu bilgileri aşağıdaki gibi özgünleştirebiliriz. Özgünleştirme işlemi ne kadar benzersiz olursa, makale yazarak para kazanma yolları konusundaki başarınız, o kadar artacaktır. Yukarıdaki bilgileri ben, şu şekilde özgünleştiriyorum.

Özgünleştirdiğimiz yazı: “Birçok ölümcül hastalığın nedenleri arasında gösterilen sigara tiryakiliği, özellikle akciğer ve kalp üzerindeki olumsuz etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Sigara sadece aktif içiciler değil, pasif içicilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratan zararlı alışkanlıklardan birisidir.”

Gördüğünüz gibi ilk kaynak paragrafta yazan ve aslında aynı olan bilgiyi, alt paragrafta değişik cümlelerle anlatmış olduk. Bunun nedeni, arama motorlarının yazıyı yeni bir bilgi olarak algılayarak, yazdığınız yazının yayınlayacağı siteyi daha üst sıralara çıkararak, site sahibinin para kazanmasına imkan tanımasıdır.

Makale yazarak para kazanma yolları hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yazı hazırlayarak, makale yazarak nasıl para kazanılır? Sorusuna cevap verdik. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden editörlerimize sorabilirsiniz.