Mobil Cihazlar Online Alışverişte Öne Geçti

Mobil Cihazlar Online Alışverişte Öne Geçti

Ideasoft 2013’ten bu yana her yıl yayınladığı KOBİ E-ticaret Raporu’nun 2018 neticelerini izah etti. 4 milyondan fazla siparişin incelendiği rapora göre, internet alışverişlerinde ilk kez mobil aletlerden verilen sipariş sayısı masaüstünü aştı.

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerine ışık tutmak emeliyle öncü e-ticaret altyapı sağlayıcısı Ideasoft tarafından her sene hazırlanan “KOBİ E-ticaret Raporu”nun 2018 neticeleri yayınlandı. Raporda, Ideasoft kullanıcısı 6.500’den fazla sanal mağazanın 4 milyonu aşkın siparişi mercek altına alındı. 2018 seneninde ilk kez mobil aletlerden verilen sipariş sayısı 2 katına çıkarak masaüstünü aşarken, e-ticaret sitelerinden verilen siparişler evvelki seneye göre yüzde 44 artarak 4 milyon 482 bine erişti. Marmara, internetten en çok alışveriş yapan bölge unvanını savunurken, tüketicilerin online alışveriş için ilk tercihi pazartesi günü oldu.

Mobil aletlerden verilen siparişler yüzde 122 arttı

Öncü Ideasoft KOBİ E-Ticaret Raporu 2018 neticelerinde en dikkat çekici nokta, mobil aletlerden verilen sipariş sayısındaki artış oldu. 2017’ye göre yüzde 122 artarak 2,2 milyona erişen mobil sipariş sayısı, ilk kez masaüstü siparişleri geride bıraktı. Mobil aletlerden e-ticaret sitelerine gelen trafik, masaüstünü hemen hemen üçe katladı.

Sayfa görüntülenmelerinin satışa dönüşme oranı incelendiğinde ise masaüstü öncülüğünü savunuyor. E-ticaret sitelerine masaüstü aletlerden ulaşan kullanıcılar, her 164 görüntülemede bir sipariş verirken, mobilde ise 384 görüntülenmede bir sipariş oluşturuldu.

Online alışverişte Doğu Anadolu yüzde 40, Güneydoğu Anadolu yüzde 24 büyüdü.Online alışverişi en çok seçenek eden bölge yüzde 53,1 ile Marmara olurken, onu yüzde 15,7 ile İç Anadolu, yüzde 12,8 ile Ege, yüzde 8,9 ile Akdeniz, yüzde 4,8 ile Karadeniz, yüzde 2,6 ile Güney Doğu Anadolu, yüzde 2,1 ile Doğu Anadolu izledi. Online siparişlerin yüzde 47,5’i İstanbul’dan gerçekleştirildi. Onu yüzde 10,3 ile Ankara, yüzde 7,9 ile İzmir ve yüzde 3,8 ile Bursa izledi.

“Pazartesi Belirtisi”ndan kurtulmak için internetten alışveriş yapıyoruz

Online siparişler zamanlamalarına göre incelendiğinde ise Back to School, Black Friday ve Cyber Monday gibi özel indirim günlerinin de tesiriyle güz, en çok sipariş verilen mevsim olarak öne çıkarken, yaz ise online alışverişin en durgun mevsimi oldu. ‘Pazartesi Belirtisi’nun e-ticarete pozitif katkısı ise devam ediyor.

Tüketiciler internet alışverişleri için en çok pazartesi gününü tercih ederken, gün içerisinde 4 siparişten biri 13.00 – 16.00 saatleri arasında veriliyor.

E-ticarette kredi kartı kullanımında bir güven problemi yok

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde, ödemelerin yüzde 65’i kredi kartıyla gerçekleşirken, yüzde 24’ü kapıda, yüzde 8’i ise EFT/havale ile meydana geldi. Kredi kartı ile alışveriş yapanların yüzde 31’i Garanti Bankası kartlarını kullanırken, yüzde 17’si Akbank, yüzde 16’sı Yapı Kredi, yüzde 9’u ise İş Bankası’nın tercih etti. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların yüzde 54,4’ü 2 veya 3 taksiti tercih ederken, 6 taksiti aşan tüketici sayısı yalnızca yüzde 10 oldu.

Online mağazaların yarısı fiyatsız kargo seçeneğiyle rekabet avantajı oluşturmaya çalışıyor

2017 yılında internetten yapılan alışverişlerin yüzde 38’inde fiyatsız kargo imkanı sunulurken, 2018 yılında bu oran yüzde 49’a erişti. E-ticaret siteleri kargo fiyatını karşılayarak rekabette öne çıkmayı amaçlarken tüketicileri de satın alma davranışı için motive etmeye çalışıyor.

Siparişlerdeki kargo şirketi tercihlerinde Aras Kargo yüzde 33 ile birinci, Yurtiçi Kargo yüzde 30 ile ikinci ve MNG Kargo yüzde 14 ile üçüncü sırada bulunuyor.