Sumak Neye İyi Gelir? Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumak Neye İyi Gelir? Sumağın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan sumak, iltihap gibi sorunların vücuttan atılmasına da yardımcı oluyor. Buna benzer birçok özelliği olan sumak, şimdilerde değerleniyor. Peki ama sumak neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Sumak nasıl tüketilir, tüketilirse nasıl etki eder? İşte merak edilen sumak detayları.

Herkesin bildiği, severek tükettiği bir baharat olan sumak faydaları da oldukça fazladır. Sıcak iklimleri seven bu bitki Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir.

Kahverengi ve küçük meyveleri olan bir bitkidir. Ekşi bir tadı vardır.

Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Birçok türü zehirlidir, bu yüzden rastgele toplanıp tüketilmemelidir. Çok eski tarihlerde Kızıldereliler tarafından tıp açısından da kullanılan bir bitkidir.

Yaralanmalar, karın ağrıları ve enfeksiyonlara karşı tarihte kullanıldığı belirtilmiştir.

Sumak Faydaları Herkesi Şaşırtıyor!

Birçok yemeğe lezzet katan sumak faydaları ile de herkesi şaşırtıyor. Herkes tarafından bilinen bir baharat olmasının yanında hastalıklara karşı da koruma sağlar. İşte sumak faydalarından bazıları; C vitamini  deposu olan bu şifalı baharat, antioksidan deposudur.

Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

İshale iyi gelmesi de sumak faydaları arasındadır.

Diyabet yani şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.Artrit gibi kemik rahatsızlıkları ve deri iltihabına fayda sağlar.

Sumak yapraklarından hazırlanan lapa ile deri döküntüleri iyileştirilebilir.

İltihaplı diş etleri ve dudaklara karşı yaprakları iyi gelir.

Kanser rahatsızlığına yarar sağlar.Hazımsızlığa iyi gelir, sindirim sistemini rahatlatır.İdrar kaçırma, idrar tutamama rahatsızlığına iyi gelir.

Kış Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlaması Sumak Faydaları Arasındadır!Kışın grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma oranı artar.

İlaç kullanmaktansa farklı baharatlar, sebzeler ve meyveler ile hastalıklara karşı korunmak mümkündür. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan çeşitli baharatlar ve bitkiler kullanılarak vücut direnci yükseltilebilir.

Kış hastalıkları arasında bulunan soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı koruma sağlaması sumak faydaları arasındadır.

Anti mikrobiyal özelliği vardır. Bu sayede bakterilere karşı vücudun mücadele etmesine yardım eder.

Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Bronşite karşı da iyi gelir. Solunum sistemini rahatlatıcı özelliği vardır.

Yaprakları kaynar suda demlenir ve bu su ılındıktan sonra gargara yapılırsa boğaz ağrısına yarar sağlar.